spacerWielkim wyzwaniem jest projektowanie trasy crossu rok po imprezie mistrzowskiej. Należy znaleźć równowagę pomiędzy atrakcyjnością trasy dla publiczności, a trochę mniejszymi wymaganiami technicznymi. Mam nadzieję, że wszystkie tegoroczne trasy będą widowiskowe dla widzów, a jednocześnie przyjazne i edukacyjne dla koni i zawodników.

Szczególnie ciekawe jest projektowanie crossu w konkursie Pucharu Narodów. Jest to konkurs drużynowy, a taki rządzi się jednak trochę innymi prawami.

Początek crossu Pucharu Narodów to cztery dość łatwe, ale potężnych rozmiarów przeszkody, które mają pomóc koniom złapać właściwy rytm pokonywania trasy, a zawodnikom wyczuć kontrolę nad końmi.

Piąta w kolejności przeszkoda, a jedocześnie pierwsza, którą z bliskiej odległości będą mogli zobaczyć widzowie to potężny żółto- czarny oxer usytuowany w pobliżu kompleksu wodnego. Następnie dłuższy odcinek galopu i podwójna kombinacja przeszkód nr 6AB - to dwie stacjonaty stojące na szczycie górki w odległości na 1 foule.

Po kolejnych kilkudziesięciu metrach czas na pierwszy poważny test w tym crossie: to kombinacja dwóch traktorów URSUS ustawionych równolegle pod bardzo dużym kątem, prowokującym wyłamanie w lewo. Stąd już blisko do pierwszego pokaźnego kompleksu przeszkód. Na początek maksymalnych rozmiarów kłoda na rowie, a następnie kombinacja składająca się z czterech elementów, gdzie drogę na wprost można pokonać mocno ryzykownym, wąskim frontem. Na zakończenie tego kompleksu zawodników czeka kolejny potężny skok przez rów z hyrdą.

Po tak intensywnej części crossu czas na dłuższy odpoczynek. W drodze do pierwszej przeszkody wodnej tylko jeden skok przez kolejny rów, a po dłuższej chwili galopu jeźdźcy zmierzą się z kombinacją przeszkód PODA LAKE, którą kończy ciekawie usytuowany, innowacyjny corner z wykorzystaniem technologii przeszkód bezpiecznych MIM.

Następnie przed zawodnikami już prosta droga do głównego kompleksu wodnego, który w tym roku, dzięki naszemu partnerowi tytularnemu nosi nazwę LOTTO ARENA. Na początek potężnych rozmiarów stół i po łuku skok do wody przez pionową palisadę. Następnie zakręt w prawo i wyskok z wody przez kombinację wąskiego frontu i cornera. Prawidłowe pokonanie tej przeszkody wymaga wielkiego kunsztu od zawodników i precyzji od koni. Jednocześnie wszystkie te cztery skoki usytuowane są zaledwie kilka metrów od widzów i z pewnością dostarczą im niezapomnianych wrażeń.

Teraz czas na chwilę odpoczynku, na głównej arenie parkurowej dwa potężne oxery i wracamy na LOTTO ARENĘ. Najpierw skok przez potężną kłodę do wody, a następnie trudna kombinacja domku i cornera w wodzie. Stąd już coraz bliżej do mety. Po skoczeniu pojedynczego stołu, zbliżamy się do ostatniej kombinacji w tym crossie, czyli murów wykonanych ze strzegomskiego granitu - jeszcze tylko jedna przeszkoda i meta!

Powodzenia i do zobaczenia na kolejnych zawodach w Strzegomiu!

sht2019 daty 600x600a

Logo
Logo
Logo
Logo

Program

Czwartek / Thursday
Ujeżdżenie / Dressage
CCI4*-L, CCIO4*-S /part 1/, CCI3*-L, CCI3*-S /part 1/, CCI2*-S /part 1/, CCIP2*-L, CCI1*Intro, CNC2*

Piątek / Friday
Ujeżdżenie / Dressage
CCIO4*-S /part 2/, CCI3*-S /part 2/, CCI2*-L, CCI2*-S /part 2/, CNC1*, CNCL, CNCLL
Cross country
CCIP2-L

Sobota / Saturday
Cross country
CCI 4*-L, CCIO4*-S, CCI 3*-L, CCI 2*-L
Skoki/jumping
CCI3*-S, CCI2*-S, CCI1*Intro, CCIP2*-L, CNC 2*, CNC LL, CNC L

Niedziela / Sunday
Cross country
CCI 1*-INTRO, CNC 1*, CNC L, CNC LL
Skoki/jumping
CCIO4*-S, CCI4*-L, CCI3*-L, CCI2*-L, CNC 1*

Youtube

Twitter

Instagram

 
Logo FEI NC Eventing

FEI Eventing Nations Cup™ Calendar 2020

 Ballindenisk (IRL)  CCIO4*-NC-S  23-26.04.2020
 Houghton Hall (GBR)  CCIO4*-NC-S  21-24.05.2020
 Pratoni del Vivaro (ITA)  CCIO4*-NC-S  11-14.06.2020
 Strzegom (POL)  CCIO4*-NC-S  02-05.07.2020
 Le Pin au Haras (FRA)  CCIO4*-NC-S  11-16.08.2020
 Waregem (BEL)  CCIO4*-NC-S  10-13.09.2020
 Boekelo (NED)  CCIO4*-NC-L  01-04.10.2020