spacerWielkim wyzwaniem jest projektowanie trasy crossu rok po imprezie mistrzowskiej. Należy znaleźć równowagę pomiędzy atrakcyjnością trasy dla publiczności, a trochę mniejszymi wymaganiami technicznymi. Mam nadzieję, że wszystkie tegoroczne trasy będą widowiskowe dla widzów, a jednocześnie przyjazne i edukacyjne dla koni i zawodników.

Szczególnie ciekawe jest projektowanie crossu w konkursie Pucharu Narodów. Jest to konkurs drużynowy, a taki rządzi się jednak trochę innymi prawami.

Początek crossu Pucharu Narodów to cztery dość łatwe, ale potężnych rozmiarów przeszkody, które mają pomóc koniom złapać właściwy rytm pokonywania trasy, a zawodnikom wyczuć kontrolę nad końmi.

Piąta w kolejności przeszkoda, a jedocześnie pierwsza, którą z bliskiej odległości będą mogli zobaczyć widzowie to potężny żółto- czarny oxer usytuowany w pobliżu kompleksu wodnego. Następnie dłuższy odcinek galopu i podwójna kombinacja przeszkód nr 6AB - to dwie stacjonaty stojące na szczycie górki w odległości na 1 foule.

Po kolejnych kilkudziesięciu metrach czas na pierwszy poważny test w tym crossie: to kombinacja dwóch traktorów URSUS ustawionych równolegle pod bardzo dużym kątem, prowokującym wyłamanie w lewo. Stąd już blisko do pierwszego pokaźnego kompleksu przeszkód. Na początek maksymalnych rozmiarów kłoda na rowie, a następnie kombinacja składająca się z czterech elementów, gdzie drogę na wprost można pokonać mocno ryzykownym, wąskim frontem. Na zakończenie tego kompleksu zawodników czeka kolejny potężny skok przez rów z hyrdą.

Po tak intensywnej części crossu czas na dłuższy odpoczynek. W drodze do pierwszej przeszkody wodnej tylko jeden skok przez kolejny rów, a po dłuższej chwili galopu jeźdźcy zmierzą się z kombinacją przeszkód PODA LAKE, którą kończy ciekawie usytuowany, innowacyjny corner z wykorzystaniem technologii przeszkód bezpiecznych MIM.

Następnie przed zawodnikami już prosta droga do głównego kompleksu wodnego, który w tym roku, dzięki naszemu partnerowi tytularnemu nosi nazwę LOTTO ARENA. Na początek potężnych rozmiarów stół i po łuku skok do wody przez pionową palisadę. Następnie zakręt w prawo i wyskok z wody przez kombinację wąskiego frontu i cornera. Prawidłowe pokonanie tej przeszkody wymaga wielkiego kunsztu od zawodników i precyzji od koni. Jednocześnie wszystkie te cztery skoki usytuowane są zaledwie kilka metrów od widzów i z pewnością dostarczą im niezapomnianych wrażeń.

Teraz czas na chwilę odpoczynku, na głównej arenie parkurowej dwa potężne oxery i wracamy na LOTTO ARENĘ. Najpierw skok przez potężną kłodę do wody, a następnie trudna kombinacja domku i cornera w wodzie. Stąd już coraz bliżej do mety. Po skoczeniu pojedynczego stołu, zbliżamy się do ostatniej kombinacji w tym crossie, czyli murów wykonanych ze strzegomskiego granitu - jeszcze tylko jedna przeszkoda i meta!

Powodzenia i do zobaczenia na kolejnych zawodach w Strzegomiu!

sht2019 daty 600x600a

Logo
Logo
Logo
Logo

Program

Czwartek / Thursday, 23.06.2022
Ujeżdżenie / Dressage

Piątek / Friday, 24.06.2022
Ujeżdżenie / Dressage

Sobota / Saturday, 25.06.2022
Cross country
Skoki / Showjumping

Niedziela / Sunday, 26.06.2022
Cross country
Skoki / Showjumping

Youtube

Twitter

Instagram

006.JPG

#SHTStrzegom #eventing #Poland #Strzegom #StrzegomSpringOpen⁠ #StrzegomHorseTrials⁠ #StrzegomPonies #StrzegomSummerTour⁠ #StrzegomOctoberFestival

 
Logo FEI NC Eventing

FEI Eventing Nations Cup™ Calendar 2022

 Pratoni del Vivaro (ITA)  CCIO4*-NC-S  11-15.05.2022
 Houghton Hall (GBR)  CCIO4*-NC-S  25-29.05.2022
 Strzegom (POL)  CCIO4*-NC-S  23-26.06.2022
 Avenches (SUI)  CCIO4*-NC-S  07-10.07.2022
 Le Pin au Haras (FRA)
 CCIO4*-NC-S  11-14.08.2022
 Bromont (CAN)  CCIO4*-NC-S  18-21.08.2022
 Arville (BEL)  CCIO4*-NC-S  18-21.08.2022
 Ballindenisk (IRL)  CCIO4*-NC-S  21-25.09.2022
 Boekelo (NED)  CCIO4*-NC-L  06-09.10.2022