Reprezentacja Holandii zwyciężyła w rozegranym w Strzegomiu czwartym etapie Pucharu Narodów w WKKW podczas zawodów LOTTO Strzegom Horse Trials. Drugie miejsce zajęli Amerykanie, a trzecie Belgowie.

Holendrzy na pozycję liderów awansowali z trzeciego miejsca po ujeżdżeniu po udanych przejazdach wymagającej próby terenowej i nawet kilka błędów na parkurze nie wpłynęło na końcową klasyfikację – 133,8. Najlepszy wynik w ekipie wywalczyła Janneke Boonzaaijer na ACSI Champ de Tailleur. Zawodniczce przydarzyła się jedna zrzutka podczas próby skoków, mimo to z wynikiem 40,5 zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Sanne De Jong na klaczy Enjoy, trzecia po crossie, zaliczyła dwie zrzutki i uplasowała się na piątym miejscu – 43,8. W ekipie startowali także Merel Blom-Hulsman na Chinuk R oraz Stephan Hazeleger na Gold Rush.

- Myślę, że zawodnicy z drużyny spisali się tak dobrze, że ostatecznie było całkiem łatwo wygrać! - powiedział uśmiechnięty szef ekipy Andrew Hefferman - Oczywiście żartuję. To była naprawdę trudna rywalizacja, naprawdę miło było zobaczyć wczoraj tak dobrą, przyszłościową i wymagającą trasę crossu. Myślę, że to było naprawdę dobre dla naszego sportu. Ekipa spisała się fantastycznie.”

Drugie miejsce na podium zajęła reprezentacja Stanów Zjednoczonych – 142,8, która pozycję wiceliderów objęła po ujeżdżeniu i utrzymała ją do końca rozgrywki. Amerykanie startowali w składzie: Jennifer Caras na Trendy Fernhill, Cassie Sanger na Fernhill Zoro, Andrew Mc Connon na Ferrie's Cello oraz Caroline Pamukcu na HSH Blake. Ta ostatnia para po ujeżdżeniu była pierwsza, cross ukończyła z drugą lokatą i obroniła ją bezbłędnym występem na parkurze - 35,7.

Trzecie miejsce przypadło Belgom, którzy startowali w składzie: Tine Magnus i Champagne Pia Z, Karin Donckers i Leipheimer van't Verahof, Julien Despontin i Honeyblue, Jarno Verwimp i Kyba van de Jomaheide – 166,1. Ekipa awansowała z piątego miejsca po ujeżdżeniu, a po crossie zajmowali czwarte miejsce. W konkursie rywalizowało dziewięć teamów narodowych. Polskiej reprezentacji nie udało się ukończyć konkursu. Julia Gillmaier startująca na klaczy Red Dream Princes, która jako jedyna z drużyny przejechała cross, wycofała się przed próbą skoków, zachowujac siły klaczy na kolejne starty w sezonie.

W klasyfikacji indywidualnej Pucharu Narodów triumfowała Lea Siegl dosiadająca 13- letniego konia van Helsing P – 33,3. Austriaczka na pozycję liderki awansowała z siódmego miejsca po ujeżdżeniu po świetnie przejechanej próbie terenowej, a parkur zaliczyła na czysto.

Bez niespodzianek zakończył się konkurs 4-L najtrudniejsza rywalizacja podczas zawodów. Zwyciężył w niej Michael Jung na 10-letnim koniu Kilcandra Ocean Power. Reprezentant Niemiec prowadzenie objął już na czworoboku, cross pojechał na czysto, jednak z punktami karnymi za ponad półminutowe przekroczenie normy czasu, za to świetny przejazd próby skokowej przypieczętował jego wygraną (44,7). Drugą lokatę zajęła para z Holandii Merel Blom-Hulsman na Vesuve d'Aveyron (52,2), trzecią Mia Hastrup na Constantin M (59,1).

Na najwyższym stopniu podium w klasie 3-L, po bezbłędnym występie na parkurze stanął reprezentant Szwajcarii Felix Vogg na Dao de l'Ocean – 40,5. Ze stratą zaledwie 0,3 punktu karnego w stosunku do zwycięzcy na drugim miejscu uplasowała się Janneke Boonzaaijer na Coffee Ijs, a na trzecim Irlandczyk Philip Ryan na Amansara – 48,5.

W dwóch długich gwiazdkach po czystych przejazdach crossu i parkuru zwyciężyła Szwajcarka Desirée Schmidt na Freestyl de la Cense – 33,9 przed Niemcem Andreasem Dibowskim na klaczy Lillet 3 – 35,8 i Brooke Schmid na Giandra V. Schloesslihof – 38,2. Reprezentantka Polski Pola Waśniewska na Nimbusie z wynikiem 65,6 zajęła piąte miejsce.

Konkurs dwóch krótkich gwiazdek zdominowała zawodniczka ze Szwecji Louise Romeike, która koniu Rockett 19 i klaczy Extravagance zajęła pierwsze (26,0) i drugie miejsce (29,0), Trzecia jest Niemka Nina Schultes na DSP Danakil Desert – 31,0. Najwyżej sklasyfikowana polska para w tym konkursie, Weronika Król i Look At Her, 38,9 punktami karnymi objęła ósmą lokatę.

W konkursie juniorskim najlepsze były polskie amazonki. Wygrała Karolina Miś na Go Jack po czystych przejazdach crossu i parkuru – 31,1, drugie miejsce ze stratą zaledwie 0,3 punku karnego zajęła Zuzanna Społowicz na wyhodowanym w Polsce Bankierze. Trzeci jest Niemiec Matti Garlichs na Ludwig 282 – 31,7. W konkursie w kategorii kuców, po bezbłędnym crossie i parkurze, pierwsze miejsce zajęła Niemka Anni Müller na Nightys Flashlight (30,7). W klasie Intro zwyciężył Ben Leuwer     na klaczy Balou's Mascot M – 28,6.

Podczas 20. jubileuszowej edycji zawodów w ciągu czterech dni startowało 280 koni w barwach 24 krajów.